مصالح ساختمانی در آتش

سازمان استاندارد جهانی ايزو يک گزارش فنی (Technical Report) در زمينه امنيت سازه ها و ساختمانها در مقابل آتش و خطرات آتش سوزی برای مهندسان ايمنی منتشر کرده است.

زندگی بسیاری از مردم، در جوامع مختلف ، چه در جوامع پيشرفته و جوامع عمومی، در معرض خطر آتش سوزی است. ساختمانهایی که مردم در آنها زندگی می کنند، زمانی که در مقابل خطرات آتش سوزی تجهيز نشده است می تواند جان بسیاری را به خطر بیاندازد، بنابراین، محاسبه میزان پیشرفت آتش سوزی در ساختمانها و سرعت پیش روی آتش در یک عمارت بسیار حیاتی است.

این استاندارد (گزارش فنی) پارامترها و اطلاعات مورد نیاز برای اندازه گیری و محاسبه توان واکنش ساختمانها در مقابل آتش، چه از لحاظ خود ساختمان و ترکیبات داخلی ساختمانها را ارائه می کند.

ISO/TR 15655:2003 شامل روشهای تست و آزمون مواد و مصالح ساختمانی در مقابل حرارتهای بسیار بالا در شرایط مختلف است.بعلاوه این استاندارد برای ارائه اطلاعاتی در زمینه پايداری ساختمان، یکپارچکی و عایق بندی ساختمانها، تستهایی را برای فلزات، بتون ، چوب ، پلاستیک و فایبر گلاس مورد استفاده در ساختمان در نظر گرفته است.

ISO/TR 15655:2003, Fire resistance - Tests for thermo-physical and mechanical properties of structural materials at elevated temperatures for fire engineering design 

Technical Report: سازمان استاندارد جهانی ايزو علاوه بر استانداردهایی که بر اساس ضرورت و بصورت سالیانه منتشر می کند، گزارش ها و راهنماهایی را که با نام TR معرفی می کند. این گزارش ها اغلب بعنوان راهنما برای استانداردهایی که قبلا منتشر شده است توسط این سازمان منتشر می شوند و بعضا بطور مستقل اقدام به ارائه الزاماتی در زمینه های مختلف می کنند. توجه: این گزارش ها اجرایی نیستند و انجام الزامات آنها منجر به ارائه گواهینامه از سوی موسسات گواهینامه دهنده نمی شود.

  
نویسنده : Hamid Moshksar ; ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ تیر ،۱۳۸۳