همه ايران پاکدشت است

مطلب ذيل به نقل از روزنامه آفتاب يزد، درد دل جناب آقاي مهندس فاطمي رئيس پروژه اوره و آمونياك اسلويه در انتقاد از ساختارهای غلط اداری و دولتی مملكتمان است كه سال گذشته اين پروژه را با مشكلات زماني و مالی بسياری مواجه ساخت.آنچه كه به درستي ايران را لايق كسب رتبه 88 ام در ميان 146 كشور جهان از لحاظ فساد اداری ساخته است.

 مشكسار - شركت طراحي و مهنرسي صنايع پتروشيمي PIDEC

 

پروژه اوره و آمونياک -جناب آقای واحدی
سردبیر محترم روزنامه آفتاب یزد
باسلام،

مشاهده می شود که آن روزنامه محترم بدرستی مسئله جنایت پاکدشت را مطرح و ابعاد آن را بر مردم و مسئولین باز می کنند. بعنوان یک شهروند از موضع گیری صحیح آن روزنامه قدردانی می کنم.

اما نکته ای که میخواهم به آن اشاره کنم اینست که آنچه که در پاکدشت اتفاق افتاد یک حادثه نیست بلکه یک جریان است. چرا با حادثه خواندن آن، آن را در فضای زمانی و مکانی پاکدشت محدود می کنیم. این موضوعی است که بطور مستمر در تمام ابعاد در سطح کشور در جریان است. اما بطور اتفاقی در پاکدشت بزرگ می شود و همگان از ابعاد آن مطلع می شوند. اما آیا این موضوع به مسئله قتل چند کودک و در محله ای بنام پاکدشت محصور می شود تمام خیابانهای ایران، جاده های ایران، تمام ادارت دولتی در ایران پاکدشت نهفته و مخفی هستند که حادثه پاکدشت بیرون زدن این دمل چرکین از یک نقطه بطور اتفاقی است.

مگر نبود بچه هائی که در یک گردش دسته جمعی در دریاچه یکی از پارکهای تهران غرق شدند. مگر نیست که روزانه صدها نفر در خیابانها و جاده های ایران می میرند. مگر نبود که سی هزار نفر در زلزله بم جان خود را از دست دادند؟ و هزاران واقعه دیگر

مسئولین جز مقداری سر و صدای مقطعی در برابر این حوادث زنجیره ای چه کردند و چه خواهند کرد؟

همه ما از اینکه روزی سر و کارمان به یک پاسگاه نیروی انتظامی برای حتی احقاق حقی بیفتد وحشت داریم. آیا اینطور نیست؟ همه ما از اینکه کارمان روزی به یکی از ادارات دولتی بیفتد واهمه داریم. اینکه به خانواده یکی از قربانیان پاکدشت گفته اند هشتصد هزار تومان بپرداز تا آزمایش DNA انجام دهیم هیچ جای تعجب ندارد. این یعنی نظام دولتی در ایران.

بنده بعنوان مجری یکی از پروژه های ملی سال پیش بدلیل رشوه خواهی مسئولین استانداری خوزستان و شهرداری خرمشهر در مورد حمل تجهیزات یک پروژه ملی فریاد خود را در تمام روزنامه ها بلند کردم. نامه به وزارت راه، وزارت صنایع، استانداری خوزستان و مجلس نوشتم. میلیاردها ریال خسارت به سرمایه های ملی وارد شد. آقای مهندس نعمت زاده در مصاحبه های خود اشاره کردند که برای جواز عبور از پتروشیمی می خواهند که روی کارون پل بسازد. این تنها مورد نبود، می خواستند که ده پژو به پلیس راه خوزستان داده شود. می خواستند که جاده اهواز خوزستان آسفالت شود، می خواستند که 380 میلیون تومان به شهرداری خرمشهر داده شود و هم زمان عده ای می گفتند که این کار راه دارد. راه آن را پیدا و طی کنید یعنی رشوه، رشوه، رشوه.

اما هیچکس به این فریادها توجهی نکرد.

همه مسئولین قضائی از تعدد پرونده ها می نالند. بنده خودم از سال 1364 در دادگاه پرونده نهائی نشده دارم.

اینها همه و همه یک منشاء و ماهیت دارند.

نظام اداری ما توسط خاندان قاجار و رضا شاه طراحی و اجرا شده هنوز تغییر چندانی نکرده است. جای پای رضا شاه و جامعه عقب افتاده و بی سواد زمان قاجار را هنوز در ادارات می بینیم. هنوز از شما تصدیق امضاء می خواهند. هنوز عدم سوء پیشینه می خواهند.
در خیابانها قدم بزنید، به بیمارستانهای اصلی شهرها سری بزنید، در دادگاهها گذری کنید، ایران همه پاکدشت است اما در درجات مختلف، نهفته و آشکار.

والسلام
سید علی فاطمی

  
نویسنده : Hamid Moshksar ; ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ آبان ،۱۳۸۳